Czy można uczyć się wymowy i poznawać nowe akcenty przy pomocy Youtube? Oczywiście, że można! Ale czasami w trochę mniej konwencjonalny sposób. Poniżej zamieszczam linki do kilku mniej znanych narzędzi online, które powstały w oparciu o Youtube i mogą nam pomóc rozwijać nasze zdolności wymowowe w zakresie percepcji i produkcji.
- YouGlish.com for English
Alternatywa dla słownika. Wystarczy wpisać jakąkolwiek angielską frazę, kliknąć Say It! i dostajemy ją wypowiedzianą w autentycznym kontekście w setkach/tysiącach przykładów, również z podziałem na warianty brytyjskie (przycisk UK), amerykańskie (przycisk US) lub australijskie (przycisk Aus). Poruszamy się między przykładami niebieską strzałką Next. Gdy klikniemy w trzy kropki pod filmikiem (…), rozwinie nam się cały zapis wypowiedzi. Warto korzystać ze strzałki Replay, aby najpierw kilkukrotnie posłuchać wybranej frazy we fragmencie, potem przeczytać ją po cichu razem z nagraniem, następnie próbować ją przeczytać na głos razem z nagraniem, by potem powtórzyć ją kilka razy za nagraniem.
TubeQuizard generuje nam quizy na podstawie filmików z Youtube. W TubeQuizard można korzystać z gotowych quizów w zakładce Quiz Collection, ale warto wtedy zwrócić uwagę na poziom angielskiego, do którego są dopasowane i wariant angielskiego (do wyboru warianty amerykańskie i brytyjskie). Gdy wybierzemy zakładkę Train with your video, możemy wyszukać wybrany temat lub frazę (Search on Youtube) lub wprowadzić link z Youtube’a (Youtube video URL). Na tej podstawie zostaną utworzone różne wersje quizu, które będą testowały rozumienie ze słuchu wybranych aspektów gramatyki lub słownictwa. Ważne! Jeśli sami chcemy stworzyć swój własny quiz i wklejamy link z YouTube’a, upewnijmy się, aby filmik posiadał napisy dobrej jakości.
LyricsTraining umożliwia nam słuchanie piosenek i zgadywanie brakujących słów. Po wejściu na stronę Lyrics Training klikamy w słówko Genres (podlinkowałam wymowę, bo ciekawa!) i wybieramy interesujący nas gatunek muzyczny, a potem piosenkę. Możemy też wpisać tytuł piosenki klikając w lupkę. Następnie, włączamy filmik i w Game Mode wybieramy poziom trudności. Zachęcam na początek zacząć od Beginner lub Intermediate, które pozbywają się z tekstu oryginalnego odpowiednio 10% i 25% słów. Warto pamiętać, że każda kropka to jedna litera, a system nie pozwoli nam na wpisanie litery, która nie powinna tam być. Pamiętajmy też, że po kilku nieudanych próbach, nastąpi koniec gry i trzeba będzie zacząć od nowa. Ale gdy już zgadniemy wszystkie słowa, możemy zawsze poćwiczyć wymowę śpiewając słowa w trybie Karaoke. Enjoy! 😉